• 82°

South’s Cox, East’s Burrage reach NCHSAA wrestling finals

GREENSBORO – The NCHSAA held the championship second day of the 2020 Individual Wrestling Tournament this morning at the Greensboro Colesium. Still to come today are Consolation Third Round & Semifinals, as well as the Medal Rounds.

South Rowan’s Jacob Cox and East Rowan’s Nate Burrage have advanced to the their respective championship finals. Cox will be in the 2A 113-pound final later today while Burrage will compete in the 3A 120-pound championship.

2A 113

Championship Semifinal

Jacob Cox (South Rowan, 48-3) won by tech fall over Logan Pugh (Dixon, 32-11) (TF-1.5 6:00 (16-1))

Landon Stocks (Ayden – Grifton, 43-5) won by fall over Javon White (Salisbury, 33-8) (Fall 3:36)

2A 145

Championship Semifinal

Jake Dodson (Central Academy, 30-2) won by decision over Jack Hawbaker (First Flight, 49-3) (Dec 7-2)

Jeremiah Price (Surry Central, 55-1) won by major decision over Logan MacFarland (Ledford, 44-7) (MD 14-4)

2A 152

Championship Semifinal

Canon Bridges (West Lincoln, 34-1) won by decision over Brady Ross (Central Academy, 45-3) (Dec 4-0)

Dalton Miller (Mount Pleasant, 43-4) won by decision over Caleb Hines (East Lincoln, 35-3) (Dec 11-7)

2A 195

Championship Semifinal

Levi Kluttz (Mount Pleasant, 48-3) won by decision over Jeffery Darden (Ayden – Grifton, 32-2) (Dec 2-1)

Sakarri Morrison (Newton-Conover, 49-0) won by major decision over Kareen Stevenson (West Iredell, 41-8) (MD 8-0)

2A 220

Championship Semifinal

Jaron Greer (Ashe County, 47-2) won by fall over Elijah Swinson (North Lenoir, 23-1) (Fall 3:45)

Chase Crayton (Mount Pleasant, 37-9) won by decision over Casey Bolick (Bunker Hill, 40-3) (Dec 2-1)

————————-

3A 106

Championship Semifinal

Marcus Jackson (Central Cabarrus, 53-1) won by decision over Lazaro Vasquez (North Henderson, 47-4) (Dec 10-4)

Tyler Tracy (Northwood, 42-0) won by decision over Jahmez Settles (Fike, 45-9) (Dec 11-6)

3A 113

Championship Semifinal

Christian Decatur (C.B. Aycock, 62-0) won by decision over Jackson Baglio (Central Cabarrus, 55-5) (Dec 10-5)

Jake Cauble (Piedmont, 56-6) won by fall over Ethan Lopez (Southwest Guilford, 35-6) (Fall 3:39)

3A 120

Championship Semifinal

Nate Burrage (East Rowan, 43-8) won by decision over Ben Baker (Topsail, 28-3) (Dec 3-2)

Tripp Collins (Piedmont, 61-1) won by decision over Daniel Tierney (Concord, 37-10) (Dec 9-2)

3A 138

Championship Semifinal

Luke Masterton (Central Cabarrus, 47-11) won by decision over Jack Taylor (Western Harnett, 32-9) (Dec 3-2)

Heath Gonyer (Northern Guilford, 63-0) won by tech fall over Aaron Faison (Union Pines, 44-12) (TF-1.5 4:54 (16-1))

3A 145

Championship Semifinal

Patrick Mahaffey (North Iredell, 43-2) won by decision over Lydell Canady (Westover, 31-5) (Dec 6-4)

Dallas Wilson (Cape Fear, 43-2) won by fall over Hunter Campbell (North Brunswick, 35-1) (Fall 4:29)

3A 152

Championship Semifinal

Tyler Hughes (C.B. Aycock, 60-0) won by fall over Oren Bost (East Rowan, 37-5) (Fall 1:13)

Stephen Baynard (West Henderson, 45-4) won by decision over Jonathan Ross (Union Pines, 52-2) (Dec 6-5)

3A 160

Championship Semifinal

River Carroll (Swansboro, 56-1) won by decision over Caden Earley (A.C. Reynolds, 52-4) (Dec 4-1)

Chandler Jordan (North Iredell, 44-2) won by decision over Luke Artz (Enka, 51-10) (Dec 3-2)

3A 170

Championship Semifinal

Auden Brennan (West Henderson, 48-5) won by major decision over Luke Swinson (Northwest Cabarrus, 33-10) (MD 8-0)

Aaron Bancroft II (Fike, 50-0) won by major decision over Jaden Paul (Cape Fear, 36-9) (MD 21-8)

————————

4A 106

Championship Semifinal

Mark Samuel (Laney, 50-0) won by decision over Greg Merriman (Mooresville, 50-7) (Dec 6-0)

Brandt Fajerman (Hough, 50-5) won by fall over Luke Kunath (Cardinal Gibbons, 57-3) (Fall 3:12)

4A 113

Championship Semifinal

Richard Treanor (Hough, 48-2) won by decision over Jacob Woodburn (Page, 33-2) (Dec 8-6)

Davis Freeze (Mooresville, 54-10) won by decision over Noah Luna (Providence, 40-8) (Dec 9-2)

4A 120

Championship Semifinal

James Joplin (Northwest Guilford, 52-0) won by decision over Kaiden Fisher (Lake Norman, 51-11) (Dec 13-7)

Maxwell Kiel (Jordan, 33-4) won by decision over William Cline (Providence, 38-10) (Dec 3-1)

4A 138

Championship Semifinal

Marcus Mondragon (Laney, 50-4) won by decision over Timmy Kennett (Lake Norman, 45-9) (Dec 9-2)

Joseph Lock (Jack Britt, 43-4) won by major decision over Benjamin Lance (Wake Forest, 42-4) (MD 11-3)

4A 152

Championship Semifinal

Isaac Shaw (Mooresville, 19-0) won by tech fall over Alex Bentley (Hickory Ridge, 48-8) (TF-1.5 5:23 (18-3))

Kaleb Williams (Apex, 29-3) won by decision over Ryan Sklar (Myers Park, 15-5) (Dec 4-3)

4A 160

Championship Semifinal

Will Lowery (Myers Park, 33-8) won by decision over Noah Williams (Apex, 25-8) (Dec 9-3)

Chris Jones (Middle Creek, 53-1) won by decision over Luke Goodin (Mooresville, 54-5) (Dec 6-2)

4A 182

Championship Semifinal

Holden Cypher (Millbrook, 59-0) won by fall over Dilyn Roudesbush (Mooresville, 24-4) (Fall 1:45)

Jacob Polansky (Leesville Road, 53-3) won by decision over Ryan Wolfram (Cary, 15-1) (Dec 2-1)

4A 195

Championship Semifinal

Ronnel Wilson (Wake Forest, 41-7) won by decision over Cooper Carlson (Corinth-Holders, 28-13) (Dec 3-2)

Caleb Tate (Lake Norman, 32-6) won by fall over Julian Rawlins (Hough, 31-14) (Fall 1:19)

———————–

1A 106

Championship Semifinal

Heaven Fitch (Uwharrie Charter, 53-4) won by decision over Hunter Fulp (North Stokes, 41-4) (Dec 9-4)

Luke Wilson (Robbinsville, 29-16) won in first sudden victory period over Brandon Ropp (Rosman, 34-10) (SV-1 4-2)

1A 113

Championship Semifinal

Cody Lawson (South Stokes, 34-7) won by decision over Logan Tortual (Rosewood, 48-9) (Dec 7-4)

Gage Beal (Uwharrie Charter, 54-3) won by fall over Brady Buchanan (Cherryville, 33-7) (Fall 1:34)

1A 132

Championship Semifinal

Preston Burnett (Polk County, 44-10) won by fall over Renfere Garcia (South Stanly, 33-13) (Fall 6:37)

River Griffith (Avery County, 61-2) won by fall over Ryan Riffle (Cherryville, 32-19) (Fall 0:16)

1A 145

Championship Semifinal

Austin Bauguess (East Wilkes, 35-7) won by decision over Trent Drake (South Stanly, 28-7) (Dec 11-4)

Franklin Bennett (Mount Airy, 39-6) won by fall over Grayson Roberts (Uwharrie Charter, 20-7) (Fall 0:56)

1A 152

Championship Semifinal

Jerry Jimenez (Uwharrie Charter, 56-3) won by major decision over Hunter Barrier (South Stanly, 47-10) (MD 19-7)

Bradley Parker (Avery County, 37-7) won by major decision over Alexander Suszko (Lejeune, 20-3) (MD 13-3)

1A 160

Championship Semifinal

Dustin Blackburn (East Wilkes, 42-5) won by fall over Doug Bowles (Uwharrie Charter, 42-6) (Fall 3:04)

Seth Blackledge (Avery County, 26-9) won by major decision over Justin Stewart (Robbinsville, 24-3) (MD 12-3)

1A 182

Championship Semifinal

Wesley Sharpe (Voyager Academy, 21-5) won by decision over Jaime Bernal (Uwharrie Charter, 52-7) (Dec 5-2)

Lucas Andrews (Avery County, 59-4) won by fall over Daniel Cancro (Bishop McGuinness, 38-9) (Fall 3:48)

1A 220

Championship Semifinal

Sergio Saldana (Uwharrie Charter, 59-3) won by decision over Eric Olvera (Mount Airy, 34-5) (Dec 3-1)

Levi Andrews (Avery County, 52-4) won by fall over Tony Rogers (South Stanly, 36-8) (Fall 3:35)

1A 285

Championship Semifinal

Javon Armstrong (Pamlico County, 31-0) won by decision over Khris Mayo (South Stanly, 50-5) (Dec 6-2)

CJ Henderson (Elkin, 43-1) won by decision over Ezekiel Jayne (East Carteret, 36-7) (Dec 6-0)

Comments

Coronavirus

Governor changes course on masks amid worsening trends from delta variant

Coronavirus

Vaccination rules for federal workers toughened

Local

Mayor Alexander joins coalition of NC mayors urging passage of bipartisan infrastructure package

Local

New forklift’s arrival ‘a joyous moment’ for Rowan Helping Ministries

Local

Quotes of the week

East Spencer

Spencer, East Spencer hosting joint National Night Out

Business

Backcountry and Beyond prepares for move to downtown Salisbury

Education

Kannapolis City Schools will ‘strongly recommend,’ not require masks

Business

Ahold Delhaize hopes to add 100 new employees at Salisbury distribution center

Local

Cooler weather on the horizon for Rowan after heat wave

Crime

Blotter: July 29

Local

Downtown residents, business owners say noisy construction is A-OK, sign of progress to come

Business

County unemployment rises in June, positive job growth seen in leisure and hospitality sector

Local

NC poet laureate will speak during historical marker celebration, talks about life, race

Local

Spencer moves back public hearing on longer, staggered terms

Education

High school fire academy lets seniors jump start a service career

News

Country Club of Salisbury unveils renovated clubhouse, plots additional upgrades

David Freeze

David Freeze: Biggest adventure day coming next

Local

South Ellis Street in for improvements because of $100,000 grant for BlockWork

Local

Little League softball: Rowan drops regional final, but moves on

Education

Catawba students, grads make it out to the ballpark for summer of baseball

Education

Education briefs: RSS Teacher of the Year gets Phillip J. Kirk Scholarship

News

North Carolina requiring state health workers to get vaccine

Nation/World

Infrastructure deal: Senate suddenly acts to take up bill