High school basketball: Third-round scores, regional final pairings

Published 2:44 pm Sunday, February 28, 2021

Playoffs

1A girls

East

#9 Northside-Pinetown (12-4) 51, #5 East Carteret (8-7) 45

#3 Princeton (14-0) 67, #15 Southside (7-4) 52

West

#13 Murphy (15-2) 49, #8 Robbinsville (15-2) 37

#6 Mitchell (16-0) 55, #15 Bishop McGuinness (10-5) 54

2A girls

East

#9 Farmville Central (13-0) 71, #5 Randleman (12-3) 54

#2 McMichael (6-8) 50, #14 Croatan (13-3) 41

West

#1 West Stokes (14-0) 67, #5 Bunker Hill (9-1) 61

#6 Shelby (16-0) 64, #2 Mountain Heritage (10-3) 53

3A girls

East

#5 Northwood (14-0) 49, #16 Person (12-4) 37

#7 Asheboro (13-0) 59, #3 Eastern Alamance (13-0) 56

West

#12 Hickory (11-2) 53, #1 Freedom (11-1) 41

#3 Jesse Carson (17-0) 64, #2 Enka (15-2) 56

4A girls

East

#1 Ashley (15-1) 61, #5 Millbrook (13-2) 58

#6 Garner (15-0) 61, #7 Apex Friendship (14-3) 48

West

#1 Z.B. Vance (10-0) 63, #12 Independence (7-3) 61

#3 Providence (9-0) 48, #2 South Caldwell (8-7) 42

1A boys

  East

#5 Riverside-Martin (14-0) 63, #8 East Carteret (12-1) 61

#3 Wilson Prep (6-2) 68, #7 Henderson Collegiate (9-3) 58

West

#5 Lincoln Charter (15-2) 80, #1 Mitchell (10-6) 42

#6 Mount Airy (14-3) 57, #10 Mountain Island Charter (13-3) 49

2A boys

  East

#9 Farmville Central (13-0) 83, #5 Reidsville (12-2) 55

#15 Northeastern (10-3) 79, #3 Washington (10-3) 67

West

#1 Hendersonville (16-0) 55, #5 Mountain Heritage (13-1) 41

#3 North Lincoln (15-2) 87, #10 Shelby (15-2) 56

3A boys

  East

#13 Northwood (13-2) 43, #1 Terry Sanford (11-2) 41

#6 West Carteret (11-2) 76, #10 Northern Guilford (16-1) 58

West

#4 Crest (16-1) 66, #1 West Rowan (14-2) 62

#2 Weddington (16-0) 61, #6 Mount Tabor (13-3) 48

4A boys

East

#8 Lumberton (11-2) 54, #4 Pinecrest (12-1) 50

#2 Millbrook (17-0) 68, #6 Apex Friendship (16-1) 66 (OT)

West

#1 Ardrey Kell (9-0) 84, #4 R.J. Reynolds (13-2) 53

#3 North Mecklenburg (11-0) 71, #15 South Mecklenburg (6-3) 57

Regional finals

1A girls

East

#3 Princeton (14-0) vs. #9 Northside-Pinetown (12-4)

West

#6 Mitchell (16-0) vs. #13 Murphy (15-2)

2A girls

East

#2 McMichael (6-8) vs. #9 Farmville Central (13-0)

West

#1 West Stokes (14-0) vs. #6 Shelby (16-0)

3A girls

East

#5 Northwood (14-0) vs. #7 Asheboro (13-0)

West

#3 Jesse Carson (17-0) vs. #12 Hickory (11-2)

4A girls

East

#1 Ashley (15-1) vs. #6 Garner (15-0)

West

#1 Z.B. Vance (10-0) vs. #3 Providence (9-0)

1A boys

  East

#3 Wilson Prep (6-2) vs. #5 Riverside-Martin (14-0)

West

#5 Lincoln Charter (15-2) vs. #6 Mount Airy (14-3)

2A boys

East

#9 Farmville Central (13-0) vs. #15 Northeastern (10-3)

West

#1 Hendersonville (16-0) vs. #3 North Lincoln (15-2)

3A  boys

East

#6 West Carteret (11-2) vs. #13 Northwood (13-2)

West

#2 Weddington (16-0) vs. #4 Crest (16-1)

4A boys

East

#2 Millbrook (17-0) vs. #8 Lumberton (11-2)

West

#1 Ardrey Kell (9-0) vs. #3 North Mecklenburg (11-0)

Comments