High school soccer: 2A West, 2A East, 3A West pairings

Published 11:45 pm Monday, November 4, 2019

Playoffs

3A West

#1 Charlotte Catholic (20-0-2) vs. #32 Tuscola (10-11-1)

#16 Asheville (17-5-1) vs. #17 Parkland (10-6-0)

#8 Mount Tabor (14-4-2) vs. #25 Alexander Central (11-9-2)

#9 A.L. Brown (19-3-1) vs. #24 Weddington (8-10-2)

#5 South Iredell (17-2-2) vs. #28 Erwin (10-12-1)

#12 Hickory (15-5-3) vs. #21 Enka (14-9-0)

#13 Southwestern Randolph (13-4-1) vs. #20 Cuthbertson (11-8-1)

#4 Southwest Guilford (16-5-3) vs. #29 Northwest Cabarrus (6-11-0)

#3 T.C. Roberson (18-2-0) vs. #30 Montgomery Central (13-7-1)

#14 Statesville (11-7-2) vs. #19 Western Guilford (14-6-2)

#6 Watauga (15-5-1) vs. #27 Monroe (12-10-0)

#11 Marvin Ridge (14-4-1) vs. #22 J.M. Robinson (10-9-2)

#7 Forestview (13-4-2) vs. #26 Central Cabarrus (10-11-0)

#10 A.C. Reynolds (18-3-0) vs. #23 Parkwood (11-8-1)

#15 Ashbrook (11-3-3) vs. #18 North Iredell (17-4-1)

#2 Concord (21-1-2) vs. #31 St. Stephens (7-10-2)

2A West

#1 East Lincoln (22-0-0) vs. #32 East Burke (8-12-1)

#16 North Davidson (13-8-0) vs. #17 North Lincoln (13-8-2)

8 Newton-Conover (17-3-1) vs. #25 West Davidson (10-10-0)

#9 Fred T. Foard (15-4-5) vs. #24 Atkins (15-8-1)

#5 North Forsyth (15-5-0) vs. #28 East Henderson (9-7-1)

#12 Hendersonville (12-8-1) vs. #21 R-S Central (16-4-0)

#13 Salisbury (15-7-0) vs. #20 Oak Grove (12-9-1)

#4 Shelby (19-0-2) vs. #29 Franklin (12-9-0)

#3 Forest Hills (20-3-0) vs. #30 Lake Norman Charter (6-13-0)

#14 West Stanly (10-11-0) vs. #19 Forbush (16-7-1)

#6 Smoky Mountain (17-5-1) vs. #27 Bandys (8-13-0)

#11 Surry Central (14-8-1) vs. #22 South Rowan (13-10-0)

#7 Ashe County (12-9-0) vs. #26 Carver (8-8-1)

#10 South Point (14-5-1) vs. #23 West Iredell (10-9-2)

#15 West Caldwell (13-5-2) vs. #18 Lincolnton (12-7-0)

#2 Hibriten (21-1-2) vs. #31 Wilkes Central (10-11-0)

2A East

#1 Ledford (20-1-1) vs. #32 North Pitt (10-9-1)

#16 Greene Central (18-3-0) vs. #17 Croatan (13-5-2)

#8 North Johnston (16-5-2) vs. #25 North Lenoir (12-6-1)

#9 East Bladen (15-3-1) vs. #24 Northeastern (11-7-1)

#5 Dixon (19-1-1) vs. #28 Richlands (12-7-1)

#12 Durham School of the Arts (16-4-2) vs. #21 Spring Creek (17-3-0)

#13 Currituck County (10-4-4) vs. #20 Whiteville (11-7-1)

#4 Wallace-Rose Hill (18-4-0) vs. #29 Graham (9-10-1)

#3 First Flight (14-3-0) vs. #30 Bunn (9-6-0)

#14 James Kenan (17-4-0) vs. #19 Jordan-Matthews (10-9-0)

#6 Washington (15-2-2) vs. #27 East Duplin (8-10-1)

#11 Roanoke Rapids (11-5-1) vs. #22 NC School of Science & Math (13-4-0)

#7 Wheatmore (14-3-0) vs. #26 Walkertown (16-8-0)

#10 McMichael (13-6-0) vs. #23 Clinton (11-8-2)

#15 Thomasville (14-6-1) vs. #18 Beddingfield (11-5-2)

#2 Carrboro (19-2-1) vs. #31 Eastern Randolph (8-7-0)

Comments