Graduation 2019: Salisbury High School scholarships

Published 12:00 am Friday, June 7, 2019

The following scholarships were awarded to Salisbury High School graduates:

Academy of Art University Scholarship: Gwendalyn Watkins.

Alpha Kappa Alpha Sorority Inc. Scholarship: Choyce Davis, Kiera Cherry.

American Red Cross Scholarship: Roxanna Henriquez.

Anne Stanback-Charlotte Kinlock Scholarship: Gwendalyn Watkins.

Appalachian State University Scholarship: Ernesto Tinajero.

Ave Maria University Club Sport Scholarship: Ethan Frank.

Ave Maria University Leadership Scholarship: Ethan Frank.

Barrell Bottom Boat Company Scholarship: Timothy Boyd Jr.

BEC Impact Scholarship: Gwendalyn Watkins.

Boyden Women Class of 1961 Scholarship: Elizabeth Ann Graeber.

Carolina Covenant Scholarship: Kiera Cherry.

Catawba College Dean’s Scholarship: Stephania Tavira-Ramirez.

Catawba College NCNB Scholarship: Stephania Tavira-Ramirez.

Catawba College Trustee Scholarship: Jenifer Castillo-Pacas.

Chowan University Alumni Scholarship: Tayvion Ward.

CIS Vicky Slusser Scholarship: Choyce Davis, Kevion Chunn.

Clifford Peeler Humanitarian Scholarship: Olivia Dagenhart.

Community Blood Center Scholarship: Stephania Tavira-Ramirez.

Crosby Scholars For Life Scholarship: Donovan Kerns.

Delta Sigma Theta Sorority Inc. Scholarship: Kiera Cherry, Choyce Davis.

Dorothy Click Fesperman Scholarship: Elizabeth Ann Graeber, Rebecca Lewis, Carsyn Parrott, Harrison Parrott.

Elk’s Club Don Stout Memorial Scholarship: Ian Walworth.

Elsie B. King Valedictorian Scholarship: Ellen Simons.

Eunice Riggins Scholarship: Mary-Catherine Berger.

F&M Bank Scholarship: Jade Rowh.

First Presbyterian 365 Disciple Scholarship: Zachary Robinette.

First Presbyterian Appreciation Scholarship: Roarke Burton, Zachary Robinette.

Furman University Bell Tower Scholarship: Zachary Johnson.

Gardner Webb University Academic Scholarship: Bobby Rusher.

Gardner Webb University Athletic Scholarship: Bobby Rusher.

Gardner Webb University Provost Scholarship: Tenijah Smith, Raheim Walker.

Gemstones & Compass Scholarship: Kiera Cherry.

Golden Leaf Scholarship: Spencer Blackwell.

Hampton University Merit Scholarship: Choyce Davis.

Hugh B. Lyerly Scholarship: David Holden.

Imagine America Scholarship: Gwendalyn Watkins.

Jack Campbell Scholarship: David Holden.

Jackson-Ford Next Step Scholarship: Chania Tabor, Arrawn Yang.

JM McDuffie Scholarship: Kevion Chunn.

John C. Campbell Memorial Scholarship: Mary-Catherine Berger, Kevion Chunn.

John O. Reynolds Scholarship: Spencer Blackwell.

Key Club Core Values Scholarship: Roarke Burton.

Kweenish Scholarship: Choyce Davis, Makayla Dillard.

Lenoir-Rhyne NCNB Scholarship: Roxanna Henriquez.

Lenoir-Rhyne Scholars Scholarship: Roxana Henriquez.

Linda Ketner Community Service Scholarship: Kevion Chunn.

Mary-Rose Mills- Linda Rankin Memorial Scholarship: Roarke Burton.

Mississippi State Freshman Academic Excellence Scholarship: Timothy Boyd Jr.

Mississippi State Tuition Scholarship: Timothy Boyd Jr.

Montreat College Anderson Merit Scholarship: Shyla Horton.

Morton S. Lerner Memorial Civitan Scholarship: Blake Clark.

Windsor Eagle Athletic Scholarship: Kevion Chunn, Jander Rodas-Palacios, Carsyn Parrot.

New York Life Family Scholars Scholarship: Elizabeth Ann Graeber.

North Carolina Education Lottery Scholarship: Spencer Blackwell, Ryan Lutz.

Pfeiffer University NCNB Scholarship: Makayla Dillard, LyXharia Rogers.

Pfeiffer University Presidential Scholarship: Makayla Dillard, LyXharia Rogers.

R.A. Clement Association Scholarship: Myreonni Wells.

Roger & Linda Hull Scholarship: Rebecca Lewis.

Rotary Scholarship: Zamaih Pressley.

Rowan County PTSA Scholarship: Olivia Dagenhart, Joel Davies, Jack Fisher, Ellen Simons.

Russell E. Heiligson Jr. Scholarship: Joel Davies.

Salisbury Endowment Scholarship: Madison Mowery.

Salisbury Lion’s Club Scholarship: Jade Rowh.

Scott Rierson Scholarship: David Holden.

SHS APPLE Fund Scholarship: Elizabeth Ann Graeber.

SHS PTSA Scholarship I: Roarke Burton.

SHS PTSA Scholarship II: Mary-Catherine Berger.

Thomas E. Gilbert & Viola H. Bailey Scholarship: Olivia Dagenhart.

Trelleborg Apprenticeship: Jareese Lee.

UNCC Tuition Scholarship: Ximena Farfan-Perez.

UNCG Spartan Scholarship: Kevin Hidalgo.

UNCW Academic Scholarship: Jack Fisher.

UNCW Athletic Scholarship: Jack Fisher.

Wingate University Athletic Scholarship: Bryanna Troutman.

Wingate University NCNB Scholarship: Mary-Catherine Berger.

Wingate University Presidential Scholarship: Mary-Catherine Berger.

Wingate University True Homes Scholarship: Mary-Catherine Berger.

Comments