Prep Track: Girls 2018 NPC Championships

Published 5:17 am Thursday, May 3, 2018

at East Rowan

May 1-2

Scoring 6 places (10-8-6-4-2-1)

Team scores: Carson 140, South Iredell 131, East Rowan 104, 3. North Iredell 75, 5. Statesville 55, 6. West Rowan 29

Discus — 1. Iyahnna Neal (ER) 99-2; 2. Nancy Gamewell (C) 95-5; 3. Madison Lovingood (ER) 86-0; 4. Sidney Leonard (NI) 78-10; 5. Maren Shumaker (C) 77-9; 6. Jayda Mullen (ER) 74-0

Shot put — 1. Lani Isley (C) 31-8; 2. Iyahnna Neal (ER) 31-2; 3. Madison Lovingood (ER) 28-7; 4. Megan Rose (S) 27-10; 5. Ananda Hinson (ER) 27-5; 6. Meredith Patterson  (NI) 27-3

High jump — 1. Megan Rose (S) 4-8; 2. Isabella Jerman (C) 4-8; 3. Victoria Trexler (ER) 4-0

Pole vault — 1. Victoria Trexler (ER) 7-6; 2. Daelyn Dowell (NI) 6-6; 3. Hollee Krider (NI) 6-6

Long jump — 1. ShaKayla Robertson (SI) 17-10; 2. Nyzaya Wilson (SI) 16-9; 3. McKenzie Gadson (C) 16-5; 4. Lila Schutt (SI) 15-3; 5. Lavender Cook (S) 13-6.5; 6. Kelis Allred (ER) 13-4

Triple jump — 1. ShaKayla Robertson (SI) 35-10.5; 2. Nyzaza Wilson (SI) 35-8.5; 3. Lila Schutt (SI) 32.3.5; 4. Maci Cooper (C) 31-10; 5. Lani Isley (C) 31-4; 6. Meredith Patterson (NI) 28-0

100 hurdles — 1. Olivia Cooney (SI) 16.41; 2. Katelyn Sprinkle (ER) 17.03; 3. Gracie Sprinkle (ER) 18.15; 4. Laura Melnichenko (NI) 18.17; 5. Brianna Hargrove (C) 18.60; 6. Tempest Robbins (WR) 19.01

300 hurdles — 1. Olivia Cooney (SI) 51.53; 2. Katelyn Sprinkle (ER) 54.14; 3. Tempest Robbins (WR) 54.42; 4. Gracie Sprinkle (ER) 58.09; 5. Dezirae Lakey (C) 58.95; 6. Abbey Drye (NI) 1:00.15

100 — 1. McKenzie Gadson (C) 12.61; 2. Mikaila Gadson (C) 12.92; 3. Azaria Jones (ER) 13.53; 4. Ashley Buck (SI) 13.54; 5. Reece Thompson (SI) 13.78; 6. Sidney Leonard (NI) 14.15

200 — 1. McKenzie Gadson (C) 26.28; 2. Mikaila Gadson (C) 26.70; 3. Raven Witherspoon (SI) 27.23; 4. Deja Phillipe (WR) 27.51; 5. Ashley Buck (SI) 28.53; 6. Laura Melnichenko (NI) 29.78

400 — 1. Mikaila Gadson (C) 59.31; 2. Deja Phillipe (WR) 1:00.85; 3. Olivia Cooney (SI) 1:04.07; 4. Sidney Leonard (NI) 1:04.81; 5. Trinity Minor (S) 1:05.46; 6. Emily Dumont (SI) 1:06.47

800 — 1. Jonna Strange (NI) 2:29.75; 2. Emily Dumont (SI) 2:38.71; 3. Daelyn Dowell (NI) 2:44.71; 4. Olivia Gabriel (C) 2:45.79; 5. Taylor Wiggins (C) 2:48.84; 6. Raegan Eccles (S) 2:51.55

1600 — 1. Jonna Strange (NI) 5:44; 2. Maddie Simmons (S) 6:05; 3. Taylor Wiggins (C) 6:08; 4. Daelyn Dowell (NI) 6:11; 5. Olivia Gabriel (C) 6:31; 6. Grace Faller (ER) 6:33

3200 — 1. Jonna Strange (NI) 11:14; 2. Maddie Simmons (S) 13:16; 3. Taylor Wiggins (C) 13:33; 4. Daelyn Dowell (NI) 13:50; 5. Celeste Sosa (SI) 14:26; 6. Grace Faller (ER) 14:35

4×100 — 1. S. Iredell 52.72; 2. East Rowan 53.77; 3. Statesville 55.54; 4. Carson 56.99

4×200 — 1. Carson (Mikaila Gadson, Malia Hughley, Brianna Hargrove, McKenzie Gadson) 1:47.14; 2. S. Iredell 1:51.58; 3. Statesville 1:54.88; 4. East Rowan 2:05.68

4×400 — 1. West Rowan (Honesty Carter, Hydeya Robbins, Tekaya Robbins, Deja Phillipe) 4:26.57; 2. S. Iredell 4:32.13; 3. Carson 4:49.34; 4. East Rowan 4:58.01; 5. Statesville 5:02.51

4×800 — 1. Carson (Taylor Conrad, Olivia Gabriel, Lani Isley, Taylor Wiggins) 11:13; 2. S. Iredell 12:06; 3. Statesville 13:13; 4. East Rowan 15:41

 

Comments