County track meet statistics

Published 12:00 am Thursday, April 14, 2011

County Meet
Boys results
Teams scores
Team Points
1. North 156
2. East 146
3. West 90.5
4. Salisbury 73
5. South 46
6. Carson 38.5
MVPs
Sprints — Ben Hancock, East
Distance — Michael York, South
Field — Darien Rankin, Salisbury
Individual results
Scoring places
(Last names taken from meet program)
Shot put
Sherman, East (53-41/2); Stout, Carson (50-7); Archie, North (49-2); Hopper, East (48-8); Barnhardt, Carson (48-1); Hargrave, North (46-3)
Discus
Archie, North (146-101/2); Hopper, East (146-93/4); Ruiz, Carson (141-41/4); Jackson, North (134-93/4); Stout, Carson (123-10); Morgan, East (115-81/2)
Long jump
Rankin, Salisbury (21-7); Mashore, West (21-61/2); Oglesby, North (21-4); Starks, North (20-111/2); Mabry, West (20-8); Heggins, Carson (19-91/2)
Triple jump
Starks, North (44-10); Oglesby, North (44-9); Phifer, West (43-2); Rankin, Salisbury (42-81/2); Gittens, East (43-31/2); Camps, West (42-11/2)
High jump
Rankin, Salisbury (6-6); Brown, Salisbury (6-4); Ford, North (6-2); Phifer, West (6-2): Blackwood, West (5-10); Gardner, East (5-10)
Pole vault
Dillon, East (12-0); Miller, East (11-6); Cranfield, East (10-6); Means, Salisbury (10-6); Zentmeyer, Carson (10-0); Faries, Salisbury (9-6)
4×800 relay
South (Delgado, O’Neal, Reed, York), 8:18; East (Honeycutt, Furtado, Oden, Walton), 8:22; Salisbury (Murphy, Downs, Simons, Ross), 8:36; North (Alexander, Barber, Imes, Reeves), 9:17; Carson (Beaver, Books, Fink, Gillis) 9:33
110 hurdles
Oglesby, North (14.09); Starks, North (14.24); King, North (14.65); Lewis, Salisbury (16.25); Cuthbertson, West (16.39); Brown, East (16.41)
100
Ellis, West (10.69); Hancock, East (10.84); Kelly, North (10.85); Gray, North (10.92); Ruffin, Salisbury (11.03); Saryee, Salisbury (11.05)
4×200 relay
West (Ellis, Reddick, Gregery, Ijames), 1:31.20; North (King, Starks, Mallett, Gray),1:31.65; Salisbury (Saryee, Dismuke, Jarrett, Kennedy), 1:34.73; Carson (Blythe, Brown, Carter, Gilbert), 1:36.34; East (Wilkinson, L’Hommedieu, Bost, Torrence), 1:36.94
1,600
York, South (4:32); Honeycutt, East (4:34); Reeves, North (4:39); Tonseth, Salisbury (4:39): Walton, East (4:55); Benz, East (4:57)
4×100 relay
West (Ijames, Barger, Mashore, Ellis), 43.27; North (King, Kimber, Mallett, Gray), 44.17; Carson (Blythe, Carter, Heggins, Brown), 45.76; East (Wilkinson, Torrence, Feriante, Edwards), 46.82
400
Hancock, East (50.21); Gadson, North (52.45); Hiatt, East (52.66): Brown, Salisbury (52.79); Landy, West (53.25); Culbertson, South (54.03)
300 hurdles
Oglesby, North (39.37); Hawkins, North (41.57); Galloway, East (42.31); Cuthbertson, West (42.35); Mason, West (42.40); Canup, East (43.23)
800
Honeycutt, East (2:03.26); O’Neal, South (2:06.33); Oden, East (2:06.86); Walton, East (2:11.21); Murphy, Salisbury (2:12.75); Alexander, North (2:13.32)
200
Hancock, East (22.38); Gregery, West (23.06); Ijames, West (23.12); Gadson, North (23.25); Gray, North (23.26); Saryee, Salisbury (23.36)
3,200
Hancock, East (22.38); Gregery, West (23.06); Ijames, West (23.12); Gadson, North (23.25); Gray, North (23.26); Saryee, Salisbury (23.36)
4×400 relay
East (Hiatt, Honeycutt, Furtado, Hancock), 3:29; West (Ijames, D. Gabriel, T. Gabriel, Harvey) 3:37; Salisbury (Hutton, Downs, Ross, Brown), 3:38; Carson (Beaver, Books, Gragg, Griffin), 4:35
Girls results
Teams scores
Team Points
1. North 169
2. Salisbury 127
3. Carson 86
4. East 76
5. South 43
6. West 18
MVPs
Sprints — Meloney Ramos, North
Distance — Katherine Shields, Salisbury
Field — Alisha Bradshaw, North
Scoring places
(Last names taken from meet program)
Shot put
Bradshaw, Salisbury (41-4); Brown, East (30-0); Ford, Salisbury (29-91/2); Fisher, East (29-6); Lowe, East (29-3); Gloster, Salisbury (28-31/2)
Discus
Bradshaw, Salisbury (134-6); Livengood, Carson (91-71/2); Brown, East (90-10); Vann, North (87-4); Gardner, East (83-9); Sabo, East (83-1)
Long jump
Ramos, North (17-2); Taylor, Salisbury (16-101/2); Cuthbertson, North (16-10); Bush, North (16-2) Holmes, Salisbury (15-6); Allison, South (14-1)
Triple jump
Ramos, North (36-4); Bush, North (34.5); Cuthhertson, North (33-11); Taylor, Salisbury (33-2); Curlee, East (30-91/2); Sitterson, Carson (3-5)
High jump
Greene, East (4-10); Sitterson, Carson (4-8); Holmes, Salisbury (4-8); Goodman, South (4-6); Allison, South (4-6); Myall, Carson (4-6)
Pole vault
Troutman, Carson (8-0); McConneaughey, South (8-0); Brooks, South (7-6)
4×800 relay
East (Linke, N/A, Kesler, Gullett), 11:30; North (Johnakin, Hicks, Miller, Blackwell), 12:50
100 hurdles
Ramos, North (14.64); Cuthbertson, North (16.74); Cauble, East (17.66); Ki. Davis, North (17.93); Heggins, Carson (17.99); Heilig, Salisbury (19.70)
100
Allen, North (12.42); Jones, North (12.50); Allison, Salisbury (12.53); Landy, West (12.54); Gaddy, South (13.04); Wood, Carson (13.11)
4×200 relay
North (Allen, Jones, Bush, Charleston), 1:46.65; Carson (Pa. Parks, Po. Parks, Heggins, Gray), 1:52.31; Salisbury (Gibbs, Allison, Gillespie, Hamilton), 1:52.94; East (Corpening, Cauble, N/A, Harrell), 1:59.83
1,600
K. Shields, Salisbury (5:35); Houston, South (5:58); Pence, West (6:12); Storey, Salisbury (6:13); Cline, East (6:37); Frankenfield, West (6:46)
4×100 relay
North (Allen, Jones, Cuthbertson, White), 50.21; Carson (Wood, Heggins, Holloway, Parks), 51.89; Salisbury (Gibbs, Alexander, Hamilton, Allison), 56.44; East (Harrell, Corpening, Mastro, James), 1:00
400
Taylor, Salisbury (1:01.90); Godfrey, North (1:03.75); Parks, Carson (1:06.07); Charleston, North (1:06.25); Wyatt, South (1:06.59); Ross, Salisbury (1:07.01)
300 hurdles
Ramos, West (46.29); Holloway, Carson (50.52); Cauble, East (52.50); K. Davis, North (52.51); Meyers, East (57.33); A. Davis, North (58.37)
800
E.Shields, Salisbury (2:26.19); Zemanick, Carson (2:28.28); Houston, South (2:32.72); Linke, East (2:46.20); Wyatt, Carson (2:48.44); Pence, West (2:54.02)
200
Bush, North (25.36); Allen, North (26.64); Jones, North (26.72); Landy, West (26.81); Gaddy, South (27.51); Pa. Parks, Carson (27.93)
3,200
K.Shields, Salisbury (12:51); Storey, Salisbury (13:07); Gullett, East (14:01); Purvis, Carson (14:06); Bumby, East (14:33); Kesler, East (14:38)
4×400 relay
North (Davis, Godfrey, Dickerson, Charleston), 4:25; Salisbury (E. Shields, Ross, Holmes, Taylor), 4:29; Carson (Gray, Holman, Wyatt, Holloway), 4:34; East (Linke, Mathis, Cauble, Kepley), 4:42; West (Belk, Pence, Gregory, Kemp), 4:58

Comments

Comments closed.