Education: Rockwell Christian Fine Arts

Published 12:00 am Tuesday, December 1, 2009

Rockwell Christian
Rockwell Christian School held their annual Fine Arts Competitions on Feb. 2-6. All of the first and second place winners in third through sixth grade will go to the Regional Fine Arts Competitions in Walkertown on April 23.
Poetry
First grade: first, Luke Thomas; second, Ashlyn Burchette; third, Luke Childers, Logan Seagraves.
Second grade: first, Baleigh Hill; second, Alexandros Kalogeromitros; third, Mason McDaniel.
Third grade: first, Michael Hoehman; second, Devon Ballard; third, Tucker Bost.
Fourth grade: first, Autumn Nicholson; second, Jennifer Miller; third, Sarah Drye.
Fifth grade: first, Allison Miller; second, Sarah Hutton; third, Aubrey Hendren.
Sixth grade: first, Bethany Graham; second, Tate Dunn; third, Danielle Redman.
Spelling
First grade: first, Luke Thomas; second, Colton Funderburk; third, Kamden Johnson.Second grade: first, Alexandros Kalogeromitros; second, Carson Thomas; third, Madison Kirkman.
Third grade: first, Michael Hoehman; second, Tucker Bost; third, Rosetta Helms;
Fourth grade: first, Andrew Kalogeromitros; second, Joel Patil; third, Lexi Pickler.
Fifth grade: first, Abbie Hoehman; second, Samuel Faggart; third, Cameron Sides.
Sixth grade: first, Alex Gilmore; second, Danielle Redman; third, Carrie Woodie.Bible sword drill
Third grade: first, Michael Hoehman; second, Tucker Bost; third, Andrew Prater.
Fourth grade: first, Andrew Kalogeromitros; second, Rebecka Woodie; third, Kayla Funderburk.
Fifth grade: first, Evan Gurner; second, Allison Miller; third, Abbie Hoehman.
Sixth grade: first, Alex Gilmore; second, Carrie Woodie; third, Danielle Redman.
Art
Kindergarten: first, Nicole Lackey; second, Mikayla Hamilton; third, Maggie Dunn.First grade: first, Ashlyn Burchette; second, Mason McDaniel; third, Taylor Steinauer.Second grade: first, Bryson Perry; second, Mason McDaniel; third, Baleigh Hill.
Third grade: first, Rosetta Helms; second, Tucker Bost; third, Korbynne Hill.
Fourth grade: first, Benjamin Atkins; second, Lexi Pickler; third, Andrew Kalogeromitros.
Fifth grade: first, Sarah Hutton; second, Victoria Whitaker; third, Evan Gurner.

Comments

Comments closed.