2A Midwest Regional tennis results

Published 12:00 am Sunday, October 19, 2008

2A Midwest Regional
Doubles
First round
Hannah Lebowitz-Kirstin Meyerhoeffer (Salisbury) d. Elizabeth Plyler-Becca Hollar (Patton) 6-0, 6-0; Jennifer Schneider-Shaunasie Perkins (North Lincoln) d. Kelsey Gilliam-Grace Lackey (Ledford) 7-5, 6-1; Hannah Potter-Brooke Corley (Forest Hills) d. Jessie Greer-Megan Moffit (West Caldwell) 6-3, 6-0; Carley Tate-Terri Schell (Newton-Conover) d. Haley Hanes-Lydian Beck (Central Davidson) 7-5, 6-1; Alanna Williams-Melissa Richards (Forest Hills) d. Suzy Cedrone-Ashley Cedrone (North Lincoln) 6-1, 7-5; Shea Comadoll-Joy Loeblein (Salisbury) d. Elizabeth Hatcher-Bea Breeden (Patton) 6-1, 6-3; Kayte Hahn-Morgan Shank (North Stanly) d. Augusta Petrick-Kelly Branton (West Lincoln) 6-1, 7-5; Anne Rinaldo-Claire Rinaldo (East Lincoln) d. Sarah Bowers-Caitlin Tysinger (Central Davidson) 6-3, 6-0.
Quarterfinals
Lebowitz-Meyerhoeffer (Salisbury) d. Schneider-Perkins (North Lincoln) 6-1, 6-0; Potter-Corley (Forest Hills) d. Tate-Schell (Newton-Conover) 6-4, 6-3; Comadoll-Loeblein (Salisbury) d. Williams-Richards (Forest Hills) 6-0, 6-1; A.Rinaldo-C.Rinaldo (East Lincoln) d. Hahn-Shank (North Stanly) 6-0, 6-3.
Semifinals
Lebowitz-Meyerhoeffer (Salisbury) d. Potter-Corley (Forest Hills) 6-0, 6-2; Comadoll-Loeblein (Salisbury) d. A.Rinaldo-C.Rinaldo (East Lincoln) 6-1, 6-3
Monday’s matches
Final
Lebowitz-Meyerhoeffer (Salisbury) vs. Comadoll-Loeblein (Salisbury)
Third-place match
Potter-Corley (Forest Hills) vs. A.Rinaldo-C.Rinaldo (East Lincoln)
Singles
First round
Laura Baker (West Lincoln) bye; Olivia Myers (West Davidson) d. Alex Barnett (North Stanly) 6-0, 6-0; Brooke Johnson (Salisbury) d. Megan Moose (Maiden) 6-2, 6-1; Lauryn Justice (South Iredell) d. Johanna Sherman (Hibriten) 6-1, 6-2; Janna Mills (East Lincoln) d. Tiffany Davis (Hibriten) 6-1, 6-1; Hannah Herlocker (North Stanly) d. Danielle Scesney (West Davidson) 6-0, 6-0; Erika Nelson (Salisbury) d. Kaylyn Kee (Maiden) 6-0, 6-0; Tiffany Vanhpraseuth (Ledford) d. Catherine Ruppe (Mount Pleasant) 6-1, 6-0.
Quarterfinals
Baker (West Lincoln) d. Myers (West Davidson) 6-2, 6-0; Johnson (Salisbury) d. Justice (South Iredell) 6-1, 6-2; Herlocker (North Stanly) d. Mills (East Lincoln) 6-1, 6-2; Vanhpraseuth (Ledford) d. Nelson (Salisbury) 6-4, 6-0.
Semifinals
Baker (West Lincoln) d. Johnson (Salisbury) 6-1, 6-2; Herlocker (North Stanly) d. Vanhpraseuth (Ledford) 4-6, 6-1, 7-6 (7-3)
Monday’s matches
Final
Herlocker (North Stanly) vs. Baker (West Lincoln)
Third-place match
Vanhpraseuth (Ledford) vs. Johnson (Salisbury)

Comments

Comments closed.