• 72°

Church Services

Baptist

Blackwelder Park, Kannapolis –Stan Welch, pastor: “The Steward’s Management,” Part III, “The Eternal Profile,” 9 and 10:30 a.m. Anthem, “Redeemer.” 6 p.m., “The Parable of the Sower.”

Calvary — Dr. Rick Cockerham, pastor: “Difference Between the Old and the New,” 11 a.m.; 9:45 a.m., Sunday school; 7 p.m., “He’s Still Working on Me.”

Carmel — Ed Bitner, pastor: “A Bride for the Lamb of God,” 11 a.m. Anthem, “When We All Get to Heaven.” 9:45 a.m., Sunday school; 6 p.m., “A Message from Malachi.”

Community — Chris O’Guin, pastor: “What Is Your Spiritual Temperature?” 10:30 a.m. Anthem, “He is to Me.” 8 a.m., Brotherhood breakfast; 9:30 a.m., Sunday school; 6 p.m., worship.

Emmanuel, Bringle Ferry Road — Gene Sides, pastor: “The Old-time Religion,” 11 a.m. Anthem, “Canaanland Is Just In Sight.” 9:45 a.m., Sunday school; 6 p.m., “Paul’s Conversion.”

Enon — Dr. Kendal “Kip” Mobley, Th.D., pastor: “The Mission of Jesus as Mission for the Church,” 10:55 a.m. Anthem, “Here I Am to Worship.” 6 p.m., Worship.

Faith — the Rev. Mark Williams, guest speaker, 8:30 and 11 a.m. Anthem, “His Grace is Sufficient.” 9:45 a.m., Sunday school; 6 p.m., Revelation study; 7 p.m., worship.

First, China Grove — Steve Wilson, pastor: “Gossip, Innuendo, and Slander,” 10:55 a.m. Anthem, “Name of Jesus Medley.”

5 p.m., January Bible study and meal.

First, Cleveland — Joe Robbins, pastor: “The Problem with Abortion,” 11 a.m.

First, Rockwell — Benny Vickrey, pastor. Baptist Men’s Day, 8 and 10:30 a.m.; 6 p.m, “The Rejected Jehovah.”

First, Salisbury — Rod Kerr, speaker: “Color His World,” 8:30 and 11 a.m. Anthem, “I Stand Redeemed.” 6:30 p.m., Worship at Family Ministry Center.

First, Spencer — Franklin Myers, pastor: “Serving the Lord with Zeal,” 11 a.m. Anthem, “Jesus is Here.” 9:45 a.m., Prayer and meditation; 10 a.m., Sunday school/ New Member Orientation Sunday in fellowship hall.

Fisher Street, Kannapolis — Joey Spry, pastor: “Walking By Faith,” 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school; 6 p.m., worship.

Franklin — Joe Thomas, pastor: “Qualities of True Love,” 11 a.m.; 7 p.m, “Organization and Sacrifice.”

High Rock Community, 7800 Bringle Ferry Road — Identical celebration services, 8:30, 10 and 11:30 a.m. Sunday; and 7 p.m. Saturdays.

Lighthouse, Landis — Tony S. Fox, pastor: “How to Keep the World from Looking Down on the Church,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Sunday school; 6 p.m., “Faith Comes by Hearing.”

Milford Hills — Jerry Allen, pastor: “Glorifying the Lord through the Word,” 11 a.m. Anthem, “He Touched Me.” 9:45 a.m., Sunday school; 6 p.m., praise service.

Neel Road — Dr. Charles Howell, interim pastor: “Jesus Calls; Will You Go?” 11 a.m. Anthem, “Almighty Lord.” 9:45 a.m., Sunday school; 6:30 p.m., worship.

North Main — Dr. W. Dale Robertson, pastor: “Blue Laws or Blessings? The Purpose of Worship,” 8:15 and 11 a.m. Anthem, “Sanctity of Life Emphasis.”

Oakdale, Spencer — the Rev. Mike Lane, guest speaker: “Baptist Men’s Day — Prison Ministry,” 11 a.m. Anthem, “Lead On O King Eternal.” 6 p.m., “In God’s Presence.”

Oakland Heights — Joseph J. “Jerry” Reardon Jr., pastor: “Pain and Prophecy,” 11 a.m.; 9:45 a.m., Sunday school; 6 p.m., worship.

Pine Ridge, China Grove — George Bradshaw, pastor: “Motive for His Sacrifice.” Concert by The Testimonians, 10 a.m. No Sunday school. Lunch in fellowship hall after worship; 5:45 p.m., prayer room; 6 p.m., “Enoch Initiated Before God.”

Saint Luke — Arthur Heggins, pastor: “You Can Lose Your God Given Gift.” Anthem, “I Will Trust in the Lord.” 1 p.m., Seminar on “Becoming a Servant Leader.”

Southside — Ricky Brown, pastor, speaker, 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school; 5:30 p.m., prayer rooms; 6 p.m., worship.

Stallings Memorial — Robert Heard, pastor: “Success Comes in Cans,” 10:30 a.m.; 9:15 a.m., Sunday school; 6 p.m., “Bible Characters.”

Trading Ford — Mike Motley, pastor: “The Human Condition,” Part II, “The Case for a Christian World View,” 8:30 and 11 a.m.; 6:30 p.m., Worship.

Trinity, 735 Klumac Road, Salisbury — Dr. Walter Kirk, pastor: “Take the World, But Give Me Jesus,” 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school; 6 p.m., worship.

Roman Catholic

Sacred Heart — Masses, Saturday, 5:30 p.m.; Sunday, 7:45, 9 and 10:30 a.m. and 4 p.m. Mass in Spanish, 7 p.m. Saturday and noon Sunday. The Rev. John Putnam, pastor; the Rev. Alejandro Ayala, parochial vicar; the Rev. Dr. Jim Mazur, deacon. Theme: “For in one Spirit, we were all baptized into one body.”

St. Francis of Assisi, Mocksville — Masses: Monday, Thursday, Friday and Saturday, 8 a.m.; Wednesday, 7 p.m.; Saturday Vigil, 5 p.m.; Sunday, 8 and 10:30 a.m. Mass in Spanish, 12:30 p.m. Bible study, 6 p.m. Sunday. The Rev. Andrew Draper T.O.R., pastor. Theme: “For in one Spirit, we were all baptized into one body.”

Orthodox Catholic

Blessed Sacrament Orthodox — Confession, 5 p.m. Saturday; Masses 8 and 10 a.m. Sunday. Confession, 5 p.m. Saturdays. Stations of the Cross and Bible study 7 p.m. Wednesday. The Rev. Father William P. “Bill” Agner, pastor: “Whatsoever He Saith, Do.” For information, call 704-636-4385.

Christian Science

First, Salisbury — 11 a.m. Bible Lesson-Sermon: “Life,” 11 a.m., Sunday school.

Episcopal

Christ, Cleveland — Holy Eucharist, 10:30 a.m. Guest speaker and celebrant.

St. Luke’s — Holy Eucharist and sermon, 8 and 10:30 a.m. the Rev. Whayne M. Hougland Jr., rector.

St. Matthew’s — Holy Eucharist, Rite II, 8:45 a.m. Guest Priest – Martin Bagay, guest priest. Coffee hour and fellowship after service.

St. Paul’s — Holy Eucharist and sermon, 11 a.m. Nelson B. Hodgkins, vicar. 10 a.m., Intergenerational Sunday school.

San Mateo, 4401 Statesville Blvd. — 1 p.m., Holy Eucharist in Spanish.

God’s Table

God’s Table, Rowan Helping Ministries — 11:30 a.m.

Judaic

Temple Israel, Salisbury — 7:30 p.m., first Friday each month. Call 704-633-1702 for information or visit Web site: www.salisburytemple.org.

Lutheran

Bethel — Carroll L. Robinson, interim pastor: “How We Get Close to One Another,” 10:30 a.m. Anthem, “Loving God.” Holy Communion. 8 a.m., Council; 9:30 a.m., Sunday school.

Calvary, Spencer — the Rev. Floyd Bost, guest speaker, 11 a.m. Anthem, “We Gather at Your Table, Lord.” Communion service. 9:30 a.m., Opening; 9:45 a.m. Sunday school.

Christiana — Carl M. Haynes, pastor. East Rowan Chorus concert, 10:30 a.m.; 8 a.m., Men’s breakfast; 5 p.m., Youth Fear Factor.

Concordia, China Grove — Ken Reed, pastor: “Luke 4,” 8:30 and 11 a.m. Anthem, “There Is a Balm in Gilead.” 8:30 a.m., Communion.

Ebenezer, China Grove — Michael Comer, pastor: “Hearing the Word of the Lord,” 11 a.m. Anthem, “No One Understands Like Jesus.”

Faith — Loyd Ginn, STS, pastor: “Food for the Poor,” 9 a.m., Faith Works; 11 a.m., traditional service. Anthem, “Break Forth, O Beauteous Heavenly Light.” 10 a.m., Sunday school.

Gloria Dei — Dr. William H. Battermann, pastor: Worship also on Saturdays at 5 p.m.

Good Shepherd WELS — Fred M. Archer, pastor: “Our Rest-Giving Redeemer,” 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school.

Grace — Woodrow F. Frick, pastor: “What Makes an Acceptable Year,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Sunday school.

Haven — Dr. Marcus B. Hovis III, pastor: “Yesterday, Today and Tomorrow,” 10:30 a.m. Anthem, “O Food To Pilgrims Given.” Holy Communion. Youth gathering after worship.

Immanuel, Rockwell — Bruce Sheeks, pastor: “The Worth of Knowing Christ,” 11 a.m. Anthem, “I Just Can’t Give Up Now.” Children’s sermon, “Does God Get Tired of Listening to Everyone?” 10 a.m., Sunday school.

Lebanon — John Tucker, pastor: “Recognizing the Divine Presence,” 10:30 a.m.; 8 a.m., LMIM breakfast; 4-7 p.m., confirmation and fellowship.

Lutheran Chapel, China Grove — Bill Connelly, pastor: “Jubilee Takes New Meaning,” 8:30 and 10:30 a.m. Anthem, “The Bright and Morning Star.” 8:30 a.m., Communion; 12:30 p.m., youth go ice skating; 3:30 p.m., Grief Share.

Luther’s Lutheran, Richfield — Guest speaker, 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school.

Messiah — Don Safrit, interim pastor: “The Joy of God,” 11 a.m.; 9:45 a.m., Sunday school.

Mount Moriah, China Grove — Joseph Tallent, pastor: “We Are One or We Are None,” 10:30 a.m.; 9:15 a.m., Sunday school.

Mount Zion, Richfield — R.F. Mitschke, pastor: “The Forgotten Law,” 10:30 a.m. Chicago Folk Mass.

New Bethel, Richfield — Glenn C. Reichley, interim pastor: “Many Parts, But Only One Body,” 11 a.m.; 9:45 a.m., Sunday school.

New Hope, Kannapolis — Doug Kearney, interim pastor: “When One Suffers,” 8:30 and 11 a.m.; 9:45 a.m., Sunday school.

Prince of Peace — the Rev. Gene Bost, speaker: “Our Job Description,” 11 a.m.

St. Enoch, Kannapolis — John Mark Beam, pastor: “What Kind of Member Are You?” 8:45 and 11 a.m. Anthem, “See That Star.” Communion.

St. James, Rockwell — Craig E. Sigmon, pastor: “Why Worship,” 10:30 a.m. Holy Communion. 8 a.m., Men in Mission; 9:30 a.m., Sunday school.

St. John’s — 8:30 a.m. (chapel) 10:45 a.m. (sanctuary) Carl R. Sachtleben, pastor: “Mission Mandate.” 9 a.m., Contemporary Center Celebration — Jennifer M. Ginn, pastor: “All Are Welcome Here: Where You Are Headed?” Anthem, 10:45 a.m., “O Splendor of God’s Glory Bright.” 9:50 a.m., Sunday school; 10:45 a.m., Holy Communion.

St. Luke’s, Mount Ulla — Mary Louise Sitton, pastor: “The Answer is Always ‘Jesus’,” 10:30 a.m. Anthem, “The Heavens Are Telling.” Holy Communion. 9:30 a.m., Sunday school.

St. Mark’s, China Grove — the Rev. Gilmer Boggs, guest speaker, 10:30 a.m. Anthem, “What Feast of Love.” Communion. 9 a.m., Sunday school.

St. Mark’s — Chad R. Walker, pastor: “Today,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Sunday school.

St. Matthew’s — Gary S. Coble, pastor: “Teamwork,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Sunday school; 6 p.m., concert by East Rowan Chorus.

St. Paul’s — William S. Ketchie, pastor: “Luke’s Gospel to the Poor,” 10:30 a.m. Anthem, “When Peace Like a River.” 9:30 a.m., Parenting class begins.

St. Peter’s — David E. Ridenhour, pastor: “What is Jesus Saying to Us?” 10:30 a.m.; 9:15 a.m., Sunday school; 9 a.m., Radio broadcast on WSAT AM 1280.

St. Stephen’s, Gold Hill — Constance Garrett, pastor: “Common Goals, Common Ground,” 11 a.m. Anthem, “We All are One in Mission.” 8 a.m., Men’s Brotherhood Breakfast and Thrivent presentation; 9:45 a.m., Sunday school.

Salem — Donald M. Phillips, pastor: “No Child ‘of God’ Left Behind,” 10:30 a.m. Anthem, “I Have Decided to Follow Jesus.” 9 a.m., Opening; 9:30 a.m., Sunday school.

Trinity, Landis — Jarrod Lanning, pastor: “The Supenanny Psalm,” 10:30 a.m. Anthem, “Led by the Spirit.” 9:30 a.m., Sunday school.

Trinity Oaks Lutheran Community — Darrell Norris, chaplain: “The Mission of Jesus,” 10:45 a.m. at nursing home chapel; 3:30 p.m., Vesper service at retirement center chapel. Blessing of the Hands at both services.

Union — Dr. C. P. Fisher, interim pastor: “A Living Message,” 10:30 a.m. Anthems, “Send Your Holy Spirit,” and “Down to the River to Pray.” 9:30 a.m., Sunday school.

Wittenberg, Granite Quarry — Thomas Cogan, pastor. Youth led worship: “A Healthy Body!” 10 a.m. Anthem, “You Are the Light of the World,” by Youth Choir. 9 a.m., Coffee fellowship.

Methodist

Bethel — Sherri Barnes, pastor: “Gardening 101,” 11 a.m.

Central, Spencer — Dr. Robert McLawhorn, pastor: “Beginnings,” 9 and 11 a.m. Anthem, “We Need You Lord.” 12 p.m., UMW soup and sandwich lunch; 5 p.m., women’s prayer group.

Christ — Jim King, pastor: “I Can’t Lose,” 8:30 and 11 a.m. Anthem, “Were It Not for Grace.” 5:30 p.m., Disciple Bible study.

Cleveland — Shirley Jones, pastor: “The People of God,” 11 a.m.

Holy Communion.

Coburn Memorial — Cynthia L. Mackey, pastor: “Miracle of Anointing,” 9 a.m., traditional; 11 a.m., contemporary.

Ebenezer — Floyd J. Wood, pastor: “The Battle is the Lords,” 11 a.m.

First, China Grove — Vance Lowe, pastor: “Cast Your Bread in 2007 — Attendance,” 10:30 a.m.; 9:15 a.m., Sunday school.

First, Salisbury — Martha J. Ballard, associate pastor: “Transform the World,” 8:45 and 10:55 a.m. Anthem, 8:45 a.m., “For Where Love Is, There is God.” Anthem, 10:55 a.m., “Ubi Caritas.”

Gays Chapel — Tony Jeffrey Jordan, pastor. Gideon Terry Fries, speaker, 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Sunday school.

Grace — Donna Strickland Smith, pastor: “The Power of Words,” 11 a.m.

Liberty, Gold Hill — Mark Helms, pastor: “Was It More Than He Could Stand or By Standing Did He Make The Man?” 10:55 a.m. Anthem, “Sweet By and By.” 7 p.m., Third Sunday Night Singing.

Main Street — Angela R. Marlowe, pastor: “Unity in the Body,” 11 a.m. Anthem, “Wounded World That Cries for Healing.”

Milford Hills — David C. Hockett, pastor: “Good Christian Living,” 8:30 and 11 a.m. Anthem, “We Are His Gold.” 5:30 p.m., Milford Meal.

Mount Tabor — Dale W. Bost, pastor: “Putting It All Together,” 11 a.m. Anthem, “Let Everything That Has Breath.” Youth and children’s fellowship.

Providence — Dan Gobble, pastor: “You Are Indispensable,” 10:30 a.m. Anthem, “We Are the Body of Christ.” 9:15 a.m., Sunday school.

Rock Grove — Randy Lucas, pastor: “Listening for Scripture’s Fulfillment,” 8:30 and 11 a.m. Anthem, “We Are All One in Missions.” 9:45 a.m., Opening; 10 a.m., Sunday school; 7 p.m., Disciple Bible study.

Rockwell — Dr. John F. Blalock Jr., pastor: “Independence Day,” 10:30 a.m. Anthem, “I Have Decided to Follow Jesus.” 9:30 a.m., Sunday school.

Shiloh, Granite Quarry — Jonathan Marlowe, pastor: “One Body, Many Members.” Anthem, “Have Faith.”

Soldiers Memorial AME Zion — Dr. Grant Harrison Jr., pastor: “The Land of Not Far and Far Off.”

Unity, Kannapolis — Carl Settle, pastor: “From Temptation to Doing Good,” 8:45 and 10:55 a.m.

Woodleaf — Ron Hartman, pastor: “The Mission, The Vision,” 10:30 a.m. Anthem, “Our Hope is in the Lord.” 9:30 a.m., Sunday school.

Other congregations

Agape Faith Christian Center — Worship and children’s church, 10:30 a.m. Danny Dillard, pastor.

Central Church of Christ — Chris Townsend: “Preparing Jesus for Death,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Bible study; 6 p.m., “Pressing On With Eternity in Mind.”

First Christian, Salisbury — Jonathan Laws, pastor, speaker, 10:40 a.m. and 6:30 p.m. Communion at both services.

First Reformed Church, Landis — David P. Franks, pastor. Anthem, “We Are the Servants of the Lord.” 8:15 and 11 a.m.; 9:15 a.m., Breakfast; 9:45 a.m., Sunday school.

Grace Bible, Rockwell — Dennis Chapmon, pastor: “Together Each Achieves More,” 11 a.m.; 6 p.m., “Building Redemptive Relationships,” Part III.

Lyerly Evangelical — Junior Gaither, pastor: “Go With God,” 10:30 a.m. Anthem, “Lord, Be Glorified.” 9:30 a.m., Sunday school.

Maranatha Bible — Bob Freitas, pastor: “My All in All,” 10 a.m.; 9 a.m., Sunday school; 6 p.m., Teen Night with testimonies of youth retreat.

NorthGate — Ken Koontz, pastor. Ministry Team presentation, “As it is in Heaven in 2007,” 10 a.m.

Resurrection Life Church, 216 S. Main St. — Jerry L. Snipes, pastor: “The Value of Human Life,” 10 a.m. Anthem, “Be Bold, Be Strong.” 9:30 a.m., Prayer and fellowship time. For more information, call 704-638-0002.

St. Luke’s Reformed — Rick Grubbs, president of LifeChanging Seminars, missionary to Czechoslovakia, and prison chaplain, guest speaker: “Redeeming the Time,” 10:30 a.m. Lunch after worship to honoring outgoing council members.

Shiloh Reformed Church, Faith — Wayne Trexler, interim pastor: “Inner Peace For Troubled Times,” 11 a.m. Anthem, “God is There.” 7:30 a.m., Men’s brotherhood; 8:45 a.m., hand bells; 9:45 a.m., Sunday school; 4-5:15 p.m., confirmation class.

Unity In Christ Outreach Worship Center, China Grove Community Center, 471 Myrtle Street, China Grove — Dr. Myron E. Lawson, pastor: “In Need Of A Fresh Anointing,” 10:30 a.m. Anthem, “We Are One.” 9 a.m., Sunday school.

West Innes Street Church of Christ — Steve Short, minister: “Hosea’s Message,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Bible study; 6 p.m., “The Loneliness of Suffering.” Communion at both services.

Presbyterian

Back Creek (PCA), Mount Ulla — Bill Thrailkill, pastor: “The Fear of the Lord,” 11 a.m. Anthem, “The Gift of Love.” 10 a.m., Sunday school; 6:30 p.m., “Blessed Peace.”

Cleveland — Larry Pittman, supply pastor: “God at Work,” 11 a.m.; 10:15 a.m., Sunday school.

DaySpring (ARP), 3875 Statesville Blvd. — Brian Phillips, pastor: “Walking in Light, Yet Struggling with Darkness,” 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school.

First, Salisbury — Dr. Jim C. Dunkin, pastor: “The Promises of God for the Fainthearted,” 8:30 and 11 a.m. Anthem, “O Lord, You Are My God and King.” 8:50 a.m., Life Center worship at Lewis Hall in Family Life Center; 10 a.m., Sunday school.

Franklin — Dr. Larry Summey, pastor: “Like a Well-oiled Machine,” 11 a.m. Anthem, “A Greater Light.” 8 a.m., Men’s breakfast; 9:30 a.m., Sunday school; 10:30 a.m., fellowship.

Greater Harvest, 2445 Umberger Road, Cleveland — Dr. David L. Olah, ARP pastor: “Election-Conditional or Unconditional?” 9:30 a.m.; 10:45 a.m., Sunday school.

John Calvin — Marvin Lindsay III, pastor: “The Authority of Scripture,” 11 a.m. Anthem, “Every Time I Feel the Spirit.” 8 a;.m., Session; 10 a.m., Sunday school.

Maupin Avenue (ARP) — Randy Foster, pastor: “The Big Four,” 11 a.m. Anthem, “Lift Up His Name.” 10 a.m., Sunday school.

New Hope PCA, China Grove — James Byers, pastor: “Theology in Practice,” 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school.

Prospect, Mooresville — Joanne Hull, pastor: “Surprising Words,” 11 a.m. Anthem, ‘Ancient Words.” 10 a.m., Sunday school.

Second, Salisbury — Dr. Roger Mackey, pastor: “Sermons from the Mount: Suffering Loss and Gaining God,” 11 a.m.; 9:45 a.m., Sunday school.

Spencer — Elinor Wilburn, pastor: “Eat the Fat and Drink Sweet Wine,” 11 a.m. Covered-dish lunch after worship.

StillWaters (PCA), 2324 S. Main St. (KidSports) — P. Cameron Kirker, pastor: “The Well-Being Fruits — Joy and Peace,” Part III, “God’s Earth Orchard,” 10:30 a.m. Anthem, “When It’s All Been Said and Done.”

Third Creek, Cleveland — Dr. Ed Lewis, interim pastor: “A Purpose-Driven Life,” 11 a.m. Anthem, “I’m Trying to Be Like Jesus.”

Thyatira at Millbridge — Sandra “Sandy” McNeill Kern, pastor: “Holy Body Parts,” 11 a.m. Anthem, “Loving Shepherd of the Sheep.” 10 a.m., Sunday school.

Trinity — Johnny Young, pastor: “Expanding the Mind,” 11 a.m.

Unity, Woodleaf — Jennie Leake Hemrick, pastor: “The Body — Good, Bad, or Indifferent,” 10:30 a.m. Anthem, “God is So Good.” 9:30 a.m., Sunday school.

United Church of Christ

First, Salisbury — Jim Humphrey, pastor: “Sharing Our Gifts,” 11 a.m. Anthem, “Good News.” 9:45 a.m., Sunday school; 11:15 a.m., children’s church.

Mount Hope — David L. Crook, interim pastor: “Be What You Are,” 11 a.m. Anthem, “A Beautiful Life.” 10 a.m., Sunday school.

Mount Zion, China Grove — William J. Campbell, pastor: “A Word from God,” 11 a.m. Anthem, “We Are the People of God.”

St. John’s, Kannapolis — Dr. H. Warren Casiday, pastor: “Growing Strong in the seasons of Your Life: Making the Most of Your Seasons,” 10:30 a.m.

St. Paul’s, Enochville — Phred Causey, interim pastor: “Better Together,” 10:30 a.m.; 9:15 a.m., Breakfast/Bible study.

Ursinus, Rockwell — Jim Staunton, pastor: “Fitting the Pieces Together,” 11 a.m. Anthem, “On Eagle’s Wings.” Children’s sermon, “Don’t Stare!”

Wesleyan

St. Paul, Old Beatty Ford Road, Gold Hill — Roland Smith, pastor: “Walking in Old Paths,” 11 a.m. Anthem, “Under His Wings.” 10 a.m., Sunday school.

Trinity Wesleyan — Ernest Mullins, pastor: “Following Orders No Matter What,” 10:45 a.m.; 1:30 p.m., Door of Hope; 6 p.m., worship.

Comments

Comments closed.

Local

Salisbury will make history with installation of marker commemorating 1906 lynchings

Local

More than 100 years later, family of World War I veteran receives medals, honors on his behalf

Local

Commissioners to schedule public hearing for Reaper’s Realm rezoning application

Coronavirus

COVID-19 deaths in county grow to 316 as Delta variant spreads

Local

David Freeze: More than expected happens on trip so far

Business

Opening of State Employees’ Credit Union is the fulfillment of a vision for Mary Ponds, Granite Quarry

Local

Swimming: Salisbury native DeSorbo coaching in Olympics

Local

‘Mr. Robert’ retires after 24 years serving children

Lifestyle

Library’s summer reading clock winding down

College

Catawba athletics: Busy fall planned

Local

Community Care Clinic receives grant that will improve its diagnostic capabilities

Business

Biz Roundup: Chamber unveils theme for Total Resource Campaign

Elections

Candidates for local, state races talk with voters at Sloan Park

Education

Summer institute teachers receive $5,000 stipends, eligible for more bonuses

Nation/World

Mask guidance divides parents heading into new school year

Nation/World

Frustration as Biden, Congress allow eviction ban to expire

Crime

Salisbury Police charge 33 during narcotics roundup

Local

Crews respond to fire at Rowan County Landfill

Nation/World

$1 trillion infrastructure plan clears Senate hurdle

College

College-bound North Carolina football player shot to death

Legion baseball

American Legion baseball: Rowan bounces back behind Schenck, reaches semifinals today

Education

Johnson C. Smith, Pfeiffer universities among latest to pay off student debts

Kannapolis

American Legion baseball: Kannapolis ends season

Business

Evictions looming as Congress refuses to extend ban that expires today