• 41°

Church Services

Baptist

Blackwelder Park, Kannapolis –Stan Welch, pastor: “The Stewared’s Money, Part II, The Eternal Profile series,” 9 and 10:30 a.m.; 6 p.m, the Rev. Paul Stone, guest speaker.

Calvary — Dr. Rick Cockerham, pastor: “How God Blesses,” 11 a.m. Anthem, “Isn’t the Love of Jesus Something Wonderful?” 7 p.m., “What Do You Want?”

Carmel — Ed Bitner, pastor: “Maturing to the Fullness in Christ,” 11 a.m. Anthem, “Let Others See Jesus in You.” 9:45 a.m., Sunday school; 6 p.m., “What Can Your Faith Produce?”

Community — Chris O’Guin, pastor: “Key To Happiness,” 10:30 a.m. Anthem, “Draw Me Nearer.” 9:30 a.m., Sunday school; 6 p.m., worship with youth Caswell report.

Dunn’s Mountain — Bill Little, pastor: “How Will You See God in 2007?” 11 a.m. Anthems, “The Steadfast Love of the Lord” and “Great In Thy Faithfulness.” 6 p.m., “The Battle Continues.”

Emmanuel, Bringle Ferry Road — Gene Sides, pastor: “Trouble Comes To One and All,” 11 a.m. Anthem, “The Meeting in the Air.” 9:45 a.m., Sunday school; 6 p.m., “The Call to Phillip.”

Enon — Dr. Kendal “Kip” Mobley, Th.D., pastor: “Southern Baptists’ Racist Legacy: ‘We’re Sorry,’ Isn’t Enough,” 10:55 a.m. Anthem, “Step by Step.” 6 p.m., church conference.

Faith — the Rev. Mike Shoaf, guest speaker, 8:30 and 11 a.m.; 9:45 a.m., Sunday school; 6 p.m., Revelation study; 7 p.m., worship.

First, China Grove — Steve Wilson, pastor: “Angry Attitudes, Buried Bitterness and False Forgiveness,” 10:55 a.m. Anthems, “Change My Heart” and “Lord Be Glorified.” 5 p.m., Bible study and meal.

First, Cleveland — Joe Robbins, pastor: “The Lack of Faith Syndrome,” 11 a.m.; 9:45 a.m., Sunday school; 5 p.m., worship.

First, Rockwell — Benny Vickrey, pastor: “God Leads Us Along,” 8 and 10:30 a.m.; 6 p.m., East Rowan High School Chorus.

First, Salisbury — Dr. Kenneth Lance, pastor: “Finding Financial Freedom,” 8:30 and 11 a.m. Anthem, “Come Thou Fount of Every Blessing.” 6:30 p.m., message by the Rev. Ernesto Chapparo.

First, Spencer — Franklin Myers, pastor: “The Promise of Christ Abiding Presence,” 11 a.m. Anthem, “I’m So Glad Jesus Lifted Me.” 9:45 a.m., prayer and meditation; 10 a.m., Sunday school. Business conference.

Fisher Street, Kannapolis — Joey Spry, pastor: “You Can Preach It,” 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school; 6 p.m., worship.

Franklin — Joe Thomas, pastor: “The Hymn of Love,” 11 a.m.; 7 p.m, “Jonah’s Cry.”

High Rock Community, 7800 Bringle Ferry Road — Identical celebration services, 8:30, 10 and 11:30 a.m. Sunday; and 7 p.m. Saturdays.

Lighthouse, Landis — Tony S. Fox, pastor: “Have You Made Your Resolutions Yet?” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Sunday school; 6 p.m.,

worship service.

Macedonia — William Jackson, pastor: “The Gift of Salvation,” 11 a.m. Anthem, “Amazing Grace.” 12:45 p.m., missionary meeting; 6 p.m., the Rev. Richard Washington, speaker.

Milford Hills — Jerry Allen, pastor: “Glorifying the Lord Through Prayer,” 11 a.m. Anthem, “I Have Seen the Light.” 9:45 a.m., Sunday school; 6 p.m., praise service.

Neel Road — Dr. Charles Howell, interim pastor: “New Every Morning,” 11 a.m. Anthem, “Great Is Thy Faithfulness.” 9:45 a.m., Sunday school; 6:30 p.m., worship.

North Main — Dr. W. Dale Robertson, pastor: “The Joy of New Wine,” 8:15 and 11 a.m.

Oakdale, Spencer — Richard Gross, pastor: “The Present Heaven and the Future Heaven,” 11 a.m. Anthem, “It Will Be Worth It All.” 6 p.m., worship.

Phaniels — Mike Taylor, pastor: “The Old Ship of Zion,” 11 a.m.; 9:45 a.m., Sunday school. Evening topic: “The Common Sense of Faith.”

Pine Ridge, China Grove — George Bradshaw, pastor: “The Grace of God and Our Salvation,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Sunday school; 5:45 p.m, prayer room; 6 p.m., “Getting Ready To Race.”

Saint Luke — Arthur Heggins, pastor: “What are You Concerned About?” Anthem, “What a Friend We Have in Jesus.”

Southside — Todd Bishop, youth pastor: “We Must Show Respect in God,” 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school; 5:30 p.m., prayer groups; 6 p.m., worship.

Stallings Memorial — Robert Heard, pastor: “Deal or No Deal,” 10:30 a.m. Anthem, “Let Your Mercy Flow.” 9:15 a.m., Sunday school; 6 p.m., “Bible Characters.”

Trading Ford — Mike Motley, pastor: “The Case for a Christian World View,” 8:30 and 11 a.m.; 6:30 p.m., Worship.

Trinity, 735 Klumac Road, Salisbury — Dr. Walter Kirk, pastor: “Come to the Cross for Peace,” 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school; 6 p.m., worship.

Roman Catholic

Sacred Heart — Masses, Saturday, 5:30 p.m.; Sunday, 7:45, 9 and 10:30 a.m. and 4 p.m. Mass in Spanish, 7 p.m. Saturday and noon Sunday. The Rev. John Putnam, pastor; the Rev. Alejandro Ayala, parochial vicar; the Rev. Dr. Jim Mazur, deacon. Theme: “To each individual the manifestation of the Spirit is given for some benefit.”

St. Francis of Assisi, Mocksville — Masses: Monday, Thursday, Friday and Saturday, 8 a.m.; Wednesday, 7 p.m.; Saturday Vigil, 5 p.m.; Sunday, 8 and 10:30 a.m. Mass in Spanish, 12:30 p.m. Bible study, 6 p.m. Sunday. The Rev. Andrew Draper T.O.R., pastor. Theme: “To each individual the manifestation of the Spirit is given for some benefit.”

Orthodox Catholic

Blessed Sacrament Orthodox — Confession, 5 p.m. Saturday; Masses 8 and 10 a.m. Sunday. Confession, 5 p.m. Saturdays. Stations of the Cross and Bible study 7 p.m. Wednesday. The Rev. Father William P. “Bill” Agner, pastor: “Gifts.” For information, call 704-636-4385.

Christian Science

First, Salisbury — 11 a.m. Bible Lesson-Sermon: “Sacrament,” 11 a.m., Sunday school.

Episcopal

Christ, Cleveland — Holy Eucharist, 10:30 a.m. Guest speaker and celebrant.

St. Luke’s — Holy Eucharist and sermon, 8 and 10:30 a.m. the Rev. Cecelia C. Schroeder: “The Second Sunday After the Epiphany.” Anthem, “O Christ, the Healer We Have Come.”

St. Matthew’s — Morning Prayer, Rite II, 8:45 a.m. Lay reader. Coffee hour and fellowship after service. 6:30 p.m., discussion on Bible study.

St. Paul’s — Holy Eucharist and sermon, 11 a.m. Nelson B. Hodgkins, vicar. 10 a.m., intergenerational Sunday school.

San Mateo, 4401 Statesville Blvd. — 1 p.m., Holy Eucharist in Spanish. Ron Molrine, priest. Sara Palmer, preacher: “El mejor vino para ahora.” (“The Best for Last.”) Refreshments after service. Lending library open for Rowan Partnership for Children at church. 2:30-4 p.m., Hispanic Food Bank open.

God’s Table

God’s Table, Rowan Helping Ministries — 11:30 a.m.

Judaic

Temple Israel, Salisbury — 7:30 p.m., first Friday each month. Call 704-633-1702 for information or visit Web site: www.salisburytemple.org.

Lutheran

Amity, Cleveland — Clarence E. Sifford, pastor: “Jesus at the Wedding Feast,” 11 a.m. Anthem, “Bind Us Together.” 10 a.m., Sunday school.

Bethel — Carroll L. Robinson, interim pastor: “Longing to Belong,” 11 a.m.

Calvary, Spencer — David Martin, interim pastor: “Jesus Transforms Life,” 11 a.m. Anthem, “O How Beautiful the Sky.” 8 a.m., Council; 9:30 a.m., fellowship; 9:45 a.m., Sunday school.

Christiana — Carl M. Haynes, pastor. Skit by youth, 10:30 a.m. Youth Sunday. 8 a.m., youth breakfast; 9:15 a.m., Sunday school.

Concordia, China Grove — Ken Reed, pastor: “A Married People,” 8:30 and 11 a.m. Anthem, “A Child of the King.” 6:45 a.m., Council.

Ebenezer, China Grove — Michael Comer, pastor: “The Best Wine,” 11 a.m. Anthem, “No One Understands Like Jesus.”

Faith — Loyd Ginn, STS, pastor: “Do As He Says,” 11 a.m. Anthem, “I Want to Walk As a Child of the Light.” Communion. 7 a.m., Council; 9 a.m., Faith Works.

Good Shepherd WELS — Fred M. Archer, pastor: “Sin No More!” 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school.

Grace — Woodrow F. Frick, pastor: “The Sign of Joy,” 10:30 a.m. Anthem, “We Are Marching in the Light of God.” 9:30 a.m., Sunday school; 6:30 p.m., council/staff dinner.

Immanuel, Rockwell — Bruce Sheeks, pastor: “What’s in That Water?” 11 a.m. Anthem, “Is Jesus Magic?” 10 a.m., Sunday school; 6 p.m., gospel singing by One Love.

Lebanon — John Tucker, pastor: “Signs of the Kingdom,” 10:30 a.m.; 8 a.m., Council.

Lutheran Chapel, China Grove — Bill Connelly, pastor: “Ready or Not It’s Time,” 8:30 and 10:30 a.m. Anthem, “Hymn for a New Day.” 8:30 a.m., Holy Communion; congregational meal after later service; 3:30 p.m., Grief Share.

Luther’s Lutheran, Richfield — Carol Yeager, pastor: “God Revealed!” 11 a.m.; 8:30 a.m., Council; 10 a.m., Sunday school.

Mount Zion, Richfield — R.F. Mitschke, pastor: “Right Now,” 10:30 a.m.

New Bethel, Richfield — Glenn C. Reichley, interim pastor: “The Model for Renewal,” 11 a.m.; 8:15 a.m., prayer breakfast; 9:45 a.m., Sunday school.

New Hope, Kannapolis — Larry Bost, assisting presider and preacher: “Glory in the Kitchen,” 8:30 and 11 a.m.; 9:45 a.m., Sunday school.

Prince of Peace — Maurice Staley, pastor: “Jesus Makes the Difference,” 11 a.m.

St. Enoch, Kannapolis — John Mark Beam, pastor: “The Real Thing,” 8:45 and 11 a.m.

St. James, Rockwell — Craig E. Sigmon, pastor. Presentation by East Rowan High School Honors Chorus, 10:30 a.m.; 4 p.m., Solid Rock Club at Rockwell Methodist.

St. John’s — 8:30 a.m. (chapel) 10:45 a.m. (sanctuary) Carl R. Sachtleben, pastor: “Ordinary Wine: Extraordinary Sign.” Sanctuary service in fellowship hall this week due to new lighting project construction in sanctuary. 9 a.m.,

Contemporary Center Celebration, Jennifer M. Ginn, pastor: “All Are Welcome Here: What You Bring.” Anthem, 10:45 a.m., “Draw Us In the Spirit’s Tether.” 9:50 a.m., Sunday school; 8:30 a.m., Holy Communion.

St. Luke’s, Mount Ulla — Mary Louise Sitton, pastor. “Alleluia,” from Cantata Number 142, 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Sunday school.

St. Mark’s, China Grove — Greg Yeager, pastor: “Gifts of the Spirit,” 10:30 a.m. Anthems, “May My Light Shine” and “Arise, Shiine for Your Light Has Come.” 9 a.m., Sunday school.

St. Mark’s — Chad R. Walker, pastor: “Glory Revealed,” 10:30 a.m. Communion. 9:30 a.m., Sunday school.

St. Matthew’s — Gary Coble, pastor: “Our Differences Make Us Strong,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Sunday school.

St. Paul’s — William S. Ketchie, pastor: “Gallons of Grace,” 10:30 a.m. Anthem, “God of Great and God of Small.” Agape Kure Beach ministries campaign talk.

St. Peter’s — David E. Ridenhour, pastor: “Changed Wine — Changed Lives,” 10:30 a.m.; 9:15 a.m., Sunday school; 9 a.m., radio broadcast on WSAT AM 1280.

St. Stephen’s, Gold Hill — Constance Garrett, pastor: “No Holding Back,” 11 a.m. Anthem, “Where Shepherds Lately Knelt.” 9:45 a.m., Sunday school.

Salem — Donald M. Phillips, pastor: “Jesus is Lord,” 8:30 a.m., Salem Spirit praise and worship gathering, and 10:30 a.m., traditional worship. Anthem, 10:30 a.m., “Here I am Lord.” 9:30 a.m., Sunday school; 4 p.m., confirmation with Doug Hefner.

Trinity, Landis — Jarrod Lanning, pastor: “John 2,” 10:30 a.m. Anthem, “Jesus, What A Beautiful Name.” 9:30 a.m., Sunday school.

Trinity Oaks Lutheran Community — Darrell Norris, chaplain. 10:45 a.m. at nursing home chapel; and 3:30 p.m., vesper service at retirement center chapel.

Union — Dr. C.P. Fisher, interim pastor: “God’s Answer to Man’s Needs,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Sunday school; covered-dish lunch after service to honor new members.

Wittenberg, Granite Quarry — the Rev. Ed Harper, guest speaker: “We Cannot Do It Alone,” 10 a.m.; 8:30 a.m., coffee fellowship; 9 a.m., Sunday school.

Methodist

Bethel — Sherri Barnes, pastor: “Rule of Engagement,” 11 a.m.

Central, Spencer — Dr. Robert McLawhorn, pastor: “God of the Unexpected,” 9 and 11 a.m. Anthem, “A Child is Born.” 5 p.m., Women’s prayer group.

Christ — Jim King, pastor: “We Wear His Name,” 8:30 and 11 a.m. Anthem, “He Touched Me.” 5:30 p.m., Disciple Bible study.

Cleveland — Shirley Jones, pastor: “A Religion of Hope,” 11 a.m. Installation of church officers. 9:45 a.m., Bible study.

Ebenezer — Floyd J. Wood, pastor: “Lord; Give Me,” 11 a.m.

First, Salisbury — Thomas L. Griffis, pastor: “Wonderful Words of Life: Letting Go,” 8:45 and 10:55 a.m. Anthem, 8:45 a.m., “Watchman, Tell Us of the Night.” Anthem, 10:55 a.m., “My Song in the Night.”

Gays Chapel — the Rev. Paul Burke, guest speaker: “Lovest Thou Me,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Sunday school.

Grace — Donna Strickland Smith, pastor: “Here’s Our Sign!” 11 a.m.

Liberty, Gold Hill — Mark Helms, pastor: “Fruit Inspector Number Nine,” 10:55 a.m.

Main Street — Angela R. Marlowe, pastor: “God’s Gift of Power,” 11 a.m. Anthem, “Living for Jesus.”

Milford Hills — David C. Hockett, pastor: “Abundant Grace,” 8:30 and 11 a.m. Anthem, “They’ll Know We Are Christians.” United Methodist Men Sunday.

Mount Tabor — Dale W. Bost, pastor: “Successful Christian Living,” 11 a.m. Anthem, “Let’s Just Praise the Lord.” 4 p.m., annual planning retreat.

Park Avenue — Annalee Allen, pastor: “Renew, Restore and Transform,” 11 a.m. Anthem, “Selected.” 9:45 a.m., Sunday school.

Providence — Dan Gobble, pastor: “The Lord Delights In You,” 10:30 a.m. Anthem, “The Lily of the Valley.” 9:15 a.m., Sunday school.

Rock Grove — Randy Lucas, pastor: “The Signs of His Glory,” 8:30 and 11 a.m. Anthem, “All Creatures of Our God and King.” Human Relations Sunday. 9:45 a.m., opening; 10 a.m., Sunday school; 7 p.m., Disciple Bible study.

Rockwell — Dr. John F. Blalock Jr., pastor: “Diversified Funds,” 10:30 a.m. Anthem, “Come Be Baptized.” 9:30 a.m., Sunday school.

Shiloh, Granite Quarry — Jonathan Marlowe, pastor: “Water and Wine.” Anthem, “Thou Art Worthy.”

Unity, Kannapolis — Carl Settle, pastor: “What Does it Take to Convince You?” 8:45 and 10:55 a.m.

Woodleaf — Ron Hartman, pastor: “The Perfect Body for the New Year,” 10:30 a.m. Anthem, “Holy is the Lord.” 9:30 a.m., Sunday school.

Other congregations

Agape Faith Christian Center — Worship and children’s church, 10:30 a.m. Danny Dillard, pastor.

Bethany Bible Chapel — Speaker 11 a.m., Paul Beverly. 9:30 a.m., Lord’s Supper.

Central Church of Christ — Chris Townsend: “Jesus Gives Life to Lazarus,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Bible study; 6 p.m., evening assembly — singing night and sandwich supper.

Church of Christ, Rockwell — William Latten, pastor: “Inborn Drives,” 11 a.m.; 6 p.m., “Joy of Serving the Lord.”

Connecting Point United Pentecostal Church, 1335 Faith Road — Perry Harris, pastor. Worship at 6 p.m.

Dayspring Community — Gerry Steedley, pastor. Message from series, “The Family,” 11 a.m.; 10:05 a.m., Discipleship.

First Assembly of God, Landis — William H. Coughlin, pastor: “The Christian’s Joy,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Sunday school; 6 p.m., “The Good News about Divine Healing.”

First Christian, Salisbury — Jonathan Laws, speaker, 10:40 a.m. and 6:30 p.m. Communion at both services.

First Reformed Church, Landis — David P. Franks, pastor: “The Perspective of Stewardship,” 8:15 and 11 a.m. Anthem, “It Is Well With My Soul.” 9:15 a.m., breakfast; 9:45 a.m., Sunday school.

Grace Bible, Rockwell — Dennis Chapmon, pastor: “The Church, Truth in Context of Relationships,” Part II, 11 a.m.; 6 p.m., “Growing the Church Through Building Redemptive Relationships.”

Grace (Lower Stone), Rockwell — Kevin Gilliam, pastor: “Yahweh Delights in You,” 11 a.m.; 9 a.m., Confirmation; 10 a.m., Sunday school.

Landmark — Benny R. Hillard, pastor: “The Bible versus Political Correctness,” 11 a.m. Anthem, “While Ages Roll.” 6 p.m., Billie Kepley, speaker: “A Lifetime of Commitment.”

Landmark Holiness , Rockwell — Frank Long, pastor: “Right Song/Wrong Side,” 3:30 p.m. Anthem, “Holiness or Hell.”

Lyerly Evangelical — Junior Gaither, pastor: “Serving the Lord,” 10:30 a.m. Anthem, “There’s a Sweet, Sweet Spirit.” 9:30 a.m., Sunday school.

Maranatha Bible — Bob Freitas, pastor: “How Blessed and Happy Are You?” 10 a.m.; 9 a.m., Sunday school; 6 p.m., Care Groups.

New Life Holy Temple #3, 118 Heiligtown Road, East Spencer — Bishop G.A.Graham, pastor. Presentation by Arc/Rowan for older and disabled adults: “Aging in Place,” noon.

Resurrection Life Church, 216 S. Main St. — Jerry L. Snipes, pastor: “A House of Prayer,” 10 a.m. Anthem, “Holy, Holy, Holy.” 9:30 a.m., prayer and fellowship. For more information, call 704-638-0002.

St. Luke’s Reformed — Johnny Boggs, pastor: “Vexed,” 10:30 a.m. Anthem, “Go Light Your World.”

Shiloh Reformed Church, Faith — Wayne Trexler, interim pastor: “A Broken Jar,” 11 a.m. Anthem, “The Old Rugged Cross.” Holy Communion. 9 a.m., Consistory; 9:45 a.m., Sunday school.

Unity In Christ Outreach Worship Center, China Grove Community Center, China Grove — Dr. Myron E. Lawson, pastor. Anthem, 10:30 a.m., “The Loving Church.” 9 a.m., Sunday school.

West Innes Street Church of Christ — Steve Short, minister: “The Golden Rule,” 10:30 a.m.; 9:30 a.m., Bible study; 6 p.m, “The Loneliness of Sin.” Communion at both services.

Presbyterian

Back Creek (PCA), Mount Ulla — Bill Thrailkill, pastor: “Do Not be Afraid,” 11 a.m. Anthem, “Jesus Be Present Now.” 10 a.m., Sunday school; 6:30 p.m., “Blessed Peace.”

Cleveland — Bob Freeman, supply pastor: “Baptism is Initiation,” 11 a.m.; 10:15 a.m., Sunday school.

DaySpring (ARP), 3875 Statesville Blvd. — Brian Phillips, pastor: “Christian Fellowship,” 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school.

First, Salisbury — Dr. Jim C. Dunkin, pastor: “A Necessity for Transformation,” 8:30 and 11 a.m. Anthem, “God is Love.” 8:50 a.m., Life Center Worship at Lewis Hall in new Family Life Center; 10 a.m., Sunday school.

Franklin — Dr. Larry Summey, pastor: “Would You Turn Down a Gift?” 11 a.m. Anthem, “I Love You, Lord Jesus.” 9:30 a.m., Sunday school; 10:30 a.m., fellowship.

Greater Harvest, 2445 Umberger Road, Cleveland — Dr. David L. Olah, ARP pastor: “The Depravity of Man,” 9:30 a.m.; 10:45 a.m., Sunday school.

Immanuel, 365 Brown Road, China Grove — Dr. Stephen Moss, guest speaker: “When the Straight Way Is Lost,” 11 a.m. Collection of hunger offering. 9:45 a.m., Sunday school.

John Calvin — Marvin Lindsay III, pastor: “The Taste of Joy,” 11 a.m. Anthem, “O Lord, My God, You Are My Refuge.” 8 a.m., men’s breakfast; 10 a.m., Sunday school.

Maupin Avenue (ARP) — Randy Foster, pastor: “Can These Bones Live,” 11 a.m. Anthem, “We Are One.” 10 a.m., Sunday school.

New Hope PCA, China Grove — James Byers, pastor: “When Practice Doesn’t Make Perfect,” 11 a.m.; 10 a.m., Sunday school.

Prospect, Mooresville — Joanne Hull, pastor: “Joy Comes Last,” 11 a.m. Anthem, “Where Eyes Don’t Cry.” Commission of Mississippi mission team. 10 a.m., Sunday school.

Second, Salisbury — Dr. Roger Mackey, pastor: “Sermons from the Mount: Spiritual Poverty,” 11 a.m.; 9:45 a.m., Sunday school.

Spencer — Elinor Wilburn, pastor: “For the Common Good,” 11 a.m. Ordination and installation of elders.

StillWaters (PCA), 2324 S. Main St. (KidSports) — P. Cameron Kirker, pastor: “Love and Joy,” Part II, “God’s Earth Orchard,” 10:30 a.m. Anthem, “Joyful, Joyful We Adore Thee.”

Third Creek, Cleveland — Dr. Ed Lewis, interim pastor: “Sows Ears and Silk Purses,” 11 a.m. Anthem, “After the Song of the Angels is Stilled.”

Thyatira at Millbridge — Margaret Almeeda, speaker: “Let’s Get This Party Started,” 11 a.m. Anthem, “Jesus is Lord of All.” 10 a.m., Sunday school.

Trinity — Johnny Young, pastor: “Just for Me,” 11 a.m.

Unity, Woodleaf — Jennie Leake Hemrick, pastor: “What is in a Name?” 10:30 a.m. Anthem, “Walking to Jordan.” 9:30 a.m., Sunday school; noon, elder training.

United Church of Christ

First, Salisbury — Jim Humphrey, pastor: “The Wedding at Cana,” 11 a.m. Anthem, “Come, Thou Fount of Every Blessing.” Little Red Wagon Collection. 12:15 p.m., youth sponsored lunch.

Mount Hope — David L. Crook, interim pastor: “From Scarcity To Plenty,” 11 a.m. Red Wagon Sunday. 10 a.m., Sunday school.

Mount Zion, China Grove — William J. Campbell, pastor: “Always a Bride!” 11 a.m. Anthem, “Many Gifts, One Spirit.”

St. John’s, Kannapolis — Dr. H. Warren Casiday, pastor: “Breaking Out of Your Spiritual Slump,” 10:30 a.m.

St. Paul’s, Enochville — Phred Causey, interim pastor: “Revealing Love,” 10:30 a.m. Anthem, “The Birthday of a King.” 9:15 a.m., breakfast/Bible study.

Ursinus, Rockwell — Jim Staunton, pastor: “Unleashing the Special Power,” 11 a.m. Anthem, “Let There Be Peace on Earth.” Children’s sermon, “Gifts from God.”

Wesleyan

Gold Hill — Mark Loman, pastor: “Someday Heaven? … Where?” 11 a.m.; 9:45 a.m., Sunday school; 6 p.m., worship.

St. Paul, Old Beatty Ford Road, Gold Hill — Roland Smith, pastor: “The Question That No One Can Answer,” 11 a.m. Anthem, I Sing Praises.” 10 a.m., Sunday school.

Trinity Wesleyan — Ernest G. Mullins, pastor: “It Does Matter Who You Know,” 10:45 a.m.; 1:30 p.m., Door of Hope.

Comments

Comments closed.

News

Facing personnel deficiencies, local fire departments request tax rate increases

Local

‘Panic buying’ creates gas supply shortages locally, statewide after pipeline cyberattack

Local

Spencer board gets update on South Iredell rat problem

Business

Twice as nice: Planet Smoothie opens alongside Cold Stone Creamery in co-branded store

Education

West Rowan teacher awarded $15,000 outdoor learning grant

Cleveland

Town of Cleveland plans celebration May 22

High School

High school girls tennis: Busy Hornets win again easily

High School

High school softball: Nixon, Walton top all-county team

Education

All Hood Alumni and Friends Symposium scheduled June 18

Education

Shoutouts: Southern City Church awards educational gifts

Local

City to pave streets surrounding Bell Tower Green after park is constructed

Nation/World

Colonial Pipeline restarts operations days after major hack

Nation/World

Ohio’s million-dollar idea: Lottery prizes for vaccinations

Nation/World

GOP dumps defiant Trump critic Cheney from top House post

Nation/World

Israel steps up Gaza offensive, kills senior Hamas figures

Coronavirus

Fluctuating COVID-19 death number back to 302 in Rowan County

Crime

Habitual felon sentenced to at least 8 years in prison

Kannapolis

City of Kannapolis to have bike rodeo Saturday

Crime

Two more charged for operating illegal gambling businesses

Education

A.L. Brown celebrates seniors with signing day

Business

Rebounding, but not recovered: Rowan County tourism begins challenging path toward normalcy

High School

High school baseball: Padgett leads Mustangs; 100th win for West coach Graham

Coronavirus

RSS superintendent, Board of Health discuss strategies for increasing student vaccination rates

Education

East Spencer charter school files petition to contest charter revocation